15 maj 2018 08:53

(do)Wolność czytania w Zajączkowie Wyróżniony

W dniach od 8 do 15 maja w bibliotece w Zajączkowie wspólnie z uczniami i nauczycielami z sąsiadującej z placówką szkoły, na wesoło i oczywiście z książką w ręku obchodziliśmy Tydzień Bibliotek.

Hasłem Tygodnia Bibliotek w tym roku jest „(do)Wolność czytania” czyli swobodnego, wolnego, nieskrępowanego czytania książek zarówno przez dzieci i młodzież, jak i dorosłych.

W tych dniach gościliśmy klasę II z opiekunem Anitą Karońską, klasę IVa z wychowawczynią Marią Król oraz przedszkolaków z opiekunami Karoliną Jarosińską i Pauliną Sideł. Podczas spotkań nie brakowało gier i zabaw zarówno na miejscu w bibliotece, jak i na świeżym powietrzu.

Odwiedzili również nas uczniowie klasy IIIa z wychowawczynią Beatą Zagnieńską. Dzieci pomalowały farbami wykonany z kartonu model wymarzonej biblioteki, ze środka którego ciągnęły losy z pytaniami i zadaniami. Odgadywały także zagadki o zawodach oraz grali w skojarzenia.

Z uśmiechem na ustach zawitali do nas również zerówczaki z wychowawczynią Mariolą Stefańczyk, które pięknie wykonała dwa plakaty promujące czytelnictwo oraz naszą bibliotekę. Dzieci jak widać doskonale sobie poradziły z tym zadaniem – namalowały bohaterów swoich ulubionych bajek oraz to wszystko co kojarzy im się z biblioteką. Nie zapomniały również o osobie bibliotekarza. Na koniec spotkania została im przeczytana bajka pt. „Dobre uczynki, czyli jak ocaliliśmy małego kosa”. Dla wszystkich były cukierki, ciastka i lizaki.

Najmłodsi czytelnicy w tych dniach - oczywiście pod nadzorem bibliotekarza – mogli sobie sami wypożyczyć książki, a wielu z nich już teraz zadeklarowało chęć zostania w przyszłości bibliotekarzem.

Jak widać funkcje i oblicze bibliotek na przestrzeni lat bardzo się zmieniły.

Nasza biblioteka to przede wszystkim miejsce, gdzie czytelnik może wypożyczyć ciekawą i interesującą go książkę. To również miejsce, gdzie można przyjemnie spędzić czas na lekcjach bibliotecznych, skorzystać z pracowni internetowej, obejrzeć film, bajkę oraz poznać ciekawych ludzi z pasją. Przykładem takiego spotkania była para turystów z Czech i Pragi, która podczas burzy znalazła u nas schronienie, chwilę relaksu i wytchnienia przed dalszą podróżą po Górach Świętokrzyskich.

Serdecznie zapraszamy wszystkich do korzystania z zasobów naszej biblioteki i jej nowoczesnych rozwiązań i możliwości, a wszystkim obecnym Czytelnikom dziękujemy za miłą współpracę.

Anna Świercz

Czytany 1338 razy

Realizowane projekty