19 październik 2018 07:32

Bohaterowie Powstania Styczniowego patronami szkoły w Zajączkowie

Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Powstania Styczniowego – takie imię od 17 października nosi placówka oświatowa w Zajączkowie.

Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele parafialnym pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Wiernej Rzece, które przewodniczył ksiądz Wiktor Walocha. – Zgromadzeni na tej uroczystości chcemy wyrazić wdzięczność i Bożej Opatrzności za to, że żyjemy w wolnej Polsce – mówił podczas homilii proboszcz parafii. – I chcemy dziękować również tym, którzy przed 155-oma laty właśnie o tę wolność walczyli – podkreślał ksiądz Walocha, nawiązując tym samym do wydarzeń z lat 1863-1864 kiedy to miało miejsce powstanie styczniowe.

Podczas mszy, uroczyście poświęcono sztandar szkoły, który później zaprezentowano wszystkim gościom podczas kolejnej części wydarzenia, które miało miejsce już w szkolnej sali gimnastycznej.

- Kiedy 5 lat temu zostałem wójtem, kilka szkół z terenu gminy nie miało nadanych imion, nie miało sztandarów. Wówczas pomyślałem sobie, że w tym ważnym roku, kiedy obchodzimy 100-lecie Niepodległości Polski, dobrze, by było gdyby na ten ważny moment wszystkie szkoły miały swoich patronów – mówił wójt Zbigniew Piątek. – I mogę w tej chwili powiedzieć, że marzenia się spełniają – podsumował. Wójt Gminy Piekoszów nawiązał również do historii powstania styczniowego i wydarzeń mających miejsce w naszym regionie.

Słowa gratulacji oraz życzeń popłynęły także ze strony zaproszonych gości m.in. Posła na Sejm RP Bogdana Latosińskiego. – Nadanie imienia szkole to chwila historyczna. Ta dzisiejsza data, 17 października, zostanie zapamiętana do końca dni tej szkoły – mówił poseł Latosiński. – Musicie wiedzieć, że nadanie szkole imienia Bohaterów Powstania Styczniowego  w jubileuszowym roku odzyskania przez Polskę Niepodległości to szczególne zobowiązanie dla szkoły, nauczycieli i uczniów. Bo przecież nie byłoby tej niepodległości gdyby nie zrywy Polaków, choćby we wspomnianym wcześniej powstaniu – dodał na zakończenie gość wydarzenia.

Do bohaterskości powstańców styczniowych nawiązał także Senator RP Krzysztof Słoń. – Gdzie, jeśli nie tu w Zajączkowie, na piekoszowskiej ziemi, w województwie świętokrzyskim, mają być czczeni bohaterowie powstania styczniowego? I oto doczekali się w tym miejscu swojego wyjątkowego pomnika, który nie zwietrzeje, nie zardzewieje, a będzie trwał – mówił senator Słoń.

Istotnym elementem wydarzenia było uroczyste przekazanie sztandaru przez dyrektor placówki Małgorzatę Bernat, szkolnemu pocztowi sztandarowemu. Później po wyprowadzeniu pocztów – wśród których był również poczet strażaków z Zajączkowa – przystąpiono do kolejnych punktów.

Jednym z nich było odczytanie kilku fragmentów powieści pisarza związanego z regionem świętokrzyskim, Stefana Żeromskiego. Zaprezentowane zostały teksty z „Echa leśnych”, „Syzyfowych prac” i „Wiernej Rzeki”.

Podczas części artystycznej szkolny chór zaprezentował kilka pieśni patriotycznych, a młode tancerki przedstawiły wzruszający układ do muzyki Fryderyka Chopina. W trakcie uroczystości goście zapoznali się z bohaterami powstania styczniowego, którzy odegrali w nim ważne role.

Pomocą w wydarzeniu służyły harcerki z kieleckiej drużyny harcerskiej z Zajączkowa, które dodatkowo zaprezentowały harcerską musztrę oddając w ten sposób hołd styczniowym powstańcom.

Na zakończenie na gości, uczniów i nauczycieli czekał poczęstunek.

Katarzyna Czerwińska

 

Czytany 3715 razy

Realizowane projekty