26 październik 2018 09:54

Szkoła w Micigoździe świętowała nadanie imienia

Rok 2018 to ważny rok dla Polski i Polaków, ponieważ obchodzimy jubileusz 100-lecia odzyskania niepodległości przez nasz kraj. I to właśnie ten jubileusz patronuje Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Micigoździe. Uroczystości odbywały się 19 października.

Podczas uroczystej mszy świętej, której przewodniczył proboszcz parafii Piekoszów ksiądz Zygmunt Kwieciński wiele mówiono na temat wydarzeń sprzed stu lat. – Przekazywano nam, że po 123 latach Polska w 1918 roku odzyskała niepodległość. Ale niestety nie do końca ją odzyskała – mówił proboszcz Zygmunt Kwieciński. - Później przyszła wojna, a jeszcze dalej – komunizm. I ta polska niepodległość, wolność znów została odebrana. Dlatego cieszmy się, że teraz, w tej chwili możemy żyć w naprawdę wolnej Polsce – dodał.

O wolności, walce i honorze mogliśmy również usłyszeć w pieśniach wykonywanych przez uczniów ze szkoły w Micigoździe.

Najistotniejszymi punktami mszy było poświęcenie sztandaru oraz przekazanie go przez dyrektora placówki Mirosława Kowalskiego szkolnemu pocztowi sztandarowemu. Sztandar szkoły został również zaprezentowany wszystkim obecnym gościom, wśród których znaleźli się m.in. wicewojewoda Andrzej Bętkowski, władze gminy Piekoszów z wójtem Zbigniewem Piątkiem na czele, wic dyrektorzy pozostałych placówek oświatowych oraz reprezentanci Rady Gminy Piekoszów.

Podczas mszy na ręce księdza proboszcza, oprócz wody i wina, złożono również dary - flagę państwową, serce z nazwą szkoły, krzyż oraz kwiaty.

Dalsza część uroczystości odbywała się na Placu Niepodległości w Piekoszowie. Tam, przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego złożono kwiaty i oddano hołd poległym w walce o wolność.

Odbyła się także I Sztafeta Pokoleń, która przyniosła zwycięstwo reprezentantom ze Szkoły Podstawowej im. Józefa Piłsudskiego w Rykoszynie.

Ostatnia część – najbardziej poruszająca – miała miejsce już na placu przy szkole w Micigoździe. Emocjonujące i pełne powagi widowisko, w ujmujący sposób (dzięki grze aktorskiej i zaangażowaniu występujących uczniów) opowiadało o walce o wolność i niepodległość kraju. Jak przyznawali niektórzy uczestnicy przedstawienia, momentami trudno było opanować łzy wzruszenia.

Katarzyna Czerwińska

(zdjęcia z placu szkolnego udostępnione przez ZOPI Micigózd)

Czytany 1897 razy

Realizowane projekty