07 listopad 2018 14:09

Mydło - pogromca brudu, czyli pachnące twory Chochlików

Wtorek 6 listopada w Klubie Kreatywnego Dziecka „Chochlik” minął pod znakiem… mydła.

W ramach zajęć odbyły się warsztaty prowadzone przez Panie Magdę i Klaudię z Centrum Leonarda da Vinci z Chęcin. Tematem zajęć było „Mydło - pogromca brudu”. Uczestnicy warsztatów poznali historię mydła, dowiedzieli się jak powstaje, jakie ma właściwości i dlaczego się pieni. Odpowiedzi na te, i inne pytania młodzi naukowcy uzyskali przeprowadzając szereg doświadczeń chemicznych. – Czyli widzicie, że mydło pieni się najlepiej w wodzie destylowanej, która nie posiada żadnych minerałów. Jest po prostu czysta – mówiły po przeprowadzonym doświadczeniu prowadzące.

Mydło to nie tylko pachnąca kostka usuwająca brud, ale - dla chemika - są to przede wszystkim sole kwasów tłuszczowych. W zależności od substratów możemy uzyskać miękkie mydło szare, twarde sodowe bądź słabo rozpuszczalne litowe. Podczas warsztatów, dzieci samodzielnie pod okiem prowadzących, wykonały jedno z wyżej wymienionych - kolorowe i pachnące mydełko glicerynowe. Miały do wyboru zapach różany, ananasowy oraz magnolie.

Tuż przed końcem spotkania przeprowadzone zostało dodatkowe doświadczenie pn. Pasta dla słonia. - Dzięki zmieszaniu składników takich jak perhydrol, płyn do naczyń oraz jodek potasu zachodzi reakcja, która powoduje tworzenie się ogromnej ilości piany, którą mógłby umyć sobie zęby słoń, bo tak jej dużo – mówiła jedna z prowadzących.

Na koniec spotkania  swoje pachnące i kolorowe mydełka dzieci ładnie zapakowały. Uczestnicy warsztatów dostali także upominki za super warsztaty. Zapraszam do oglądania zdjęć.

Karolina Macek/Katarzyna Czerwińska

Czytany 509 razy

Realizowane projekty