04 czerwiec 2019 17:03

Komiksy żyją! O ich historii i tworzeniu opowiadał Łukasz Zabdyr

Napisane przez

- Jeśli na mnie popatrzycie to powiedzcie kim tak naprawdę jestem z zawodu? – mówił na wstępie spotkania w BCK 3 czerwca Łukasz Zabdyr. Malarz, chirurg, architekt - pojawiło się wiele zawodów, jednak żaden nie był tym właściwym. – Jestem bibliotekarzem – wyjawił nasz gość. – Mama chciała, abym został księdzem, ale ona miała chyba większe powołanie od mojego – dodał z uśmiechem.

Łukasz Zabdyr to ilustrator-grafik, który swoimi umiejętnościami wzbogaca książki i publikacje dla dzieci. W roku 1999 zadebiutował serią komiksów „Jacuś” do tygodnika dla dzieci „Dominik”.

I to właśnie komiksy były głównym tematem spotkania z uczniami szkoły z Łosienia. Nasz gość na wstępie przedstawił krótką historię komiksów. – Pierwszy z nich pojawił się w 1895 lub w 1896 roku, bo historycy nadal się o to sprzeczają – mówił Łukasz Zabdyr. Później pokrótce przedstawił z czego składa się komiks, jak on powstaje. Zachęcił uczestników spotkania do tego, by stworzyli własną grafikę – trzeba przyznać, że nie było to takie proste.

Ilustrator pokazywał zebranym jak „stworzyć” bohatera komiksu np. z liter alfabetu czy z cyfr – było to niezwykłe doświadczenie.

Na zakończenie spotkania każdy chętny mógł kupić komiksy.

Katarzyna Czerwińska

Czytany 378 razy

Realizowane projekty