09 wrzesień 2019 10:17

Czytaliśmy nowele polskie. Narodowe Czytanie za nami

Już po raz ósmy w Polsce odbywało się Narodowe Czytanie. W tym roku spośród ponad stu propozycji, Prezydent RP Andrzej Duda wraz z Małżonką wybrali 8 nowel polskich takich jak „Dobra pani”, „Dym”, „Katarynka”, „Mój ojciec wstępuje do strażaków”, „Orka”, „Roździóbią nas kruki, wrony…”, „Sachem” i „Sawa (z cyklu „Pamiątki Soplicy”).

Biblioteka Centrum Kultury w Piekoszowie również włączyła się w akcję. - To jest bardzo dobry pomysł. Takie spotkania powodują, że duch dawnych czasów, dawnych pisarzy jest wciąż obecny. Teraz powstają nowe utwory, nowe książki, ale ten duch, który ogarnia nas z tamtych czasów, to jest to coś co nigdy nie powinno zaginąć. Dlatego uważam, że takie wydarzenia to bardzo dobry pomysł, który w zupełności popieram – mówiła jedna z czytających osób Małgorzata Guz lokalna poetka. Ponadto w Narodowym Czytaniu czynny udział wzięli: Andrzej Paździerz dyrektor BCK w Piekoszowie, ks. Zygmunt Kwieciński proboszcz parafii Piekoszów Krzysztof Stępniewski dyrektor ZPO w Piekoszowie, Aurelia Gala nauczyciel ze Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Powstania Styczniowego z Zajączkowa, Izabela Filipiak i Ewa Ząbek z BCK w Piekoszowie, Pelagia Rusiecka dyrektor Żłobka Gminnego w Piekoszowie oraz Justyna Malarczyk kierownik GOPS w Piekoszowie.

Jednak zanim przeszliśmy do części głównej wydarzenia, wszyscy obecni mogli obejrzeć inscenizację teatralną w wykonaniu uczniów z Zajączkowa, których do występu przygotowały Aurelia Gala i Mirosława Czerwiak. – Dla dzieci jest to spotkanie z kolejnym dziełem literackim i to wcale niełatwym, ponieważ wybrane w tym roku lektury, dotyczą dosyć trudnych spraw związanych z naszą historią czy z walką o niepodległość. To jest uproszczony sposób przybliżania dzieciom tego typu zdarzeń oraz zwrócenie uwagi na poprawną dykcję czy pracę z dziełem literackim – podsumowała Aurelia Gala.

I rzeczywiście, zaprezentowane w tym roku wybrane utwory – od pozytywizmu po dwudziestolecie międzywojenne – nie straciły na swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii.

Na zakończenie wszystkim czytającym wręczono róże.

Katarzyna Czerwińska

Czytany 254 razy

Realizowane projekty