22 listopad 2019 10:17

Kolejne działania Szkolnego Klubu Wolontariatu w Piekoszowie

9 października grupa dwunastu wolontariuszy ze Szkoły Podstawowej w Piekoszowie wzięła udział w akcji społecznej „Kromka chleba”.

Uczniowie klas 8a i 8b wraz z opiekunem Koła Wolontariatu Moniką Haczkiewicz pojechali do Domu Św. Brata Alberta w Busku-Zdroju. Historię miejscowej świątyni ciekawie opowiedział przewodnik Marek Bębenek. Zwrócił uwagę na symbolikę chleba, która jest inspirowana słowami patrona „Powinno się być dobrym jak chleb, który dla wszystkich leży na stole”.

Młodzi wolontariusze odbyli warsztaty w parafialnej Izbie Chleba i zapoznali się z tradycyjnym procesem pieczenia chleba. Własnoręcznie uformowane chlebki trafiły do pieca, a następnie do potrzebujących. Sprawdzianem wielkości człowieka jest umiejętność dzielenia się z innymi. Grupa udała się do  Domu Opieki w Ratajach Słupskich oraz do Ośrodka dla Niepełnosprawnych w Świniarach. Oprócz dzielenia się chlebem, były wspólne rozmowy, zdjęcia i ciepła atmosfera.

Wyjazd młodzieży na ziemię buską stanowi część szerokiej kampanii społecznej pn. „Kromka chleba dla sąsiada”. Projekt finansowany jest przez Narodowy Instytut Wolności-Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

Paczka dla Seniora

W dniach 4-5 października odbyła się zbiórka żywności „ Paczka dla Seniora”. Akcja miała na celu pomóc osobom starszym, a także dzięki spotkaniom z naszymi wolontariuszami wnieść odrobinę radości i koloru w ich często smutne, bo samotne życie. Wystarczyło tylko podczas piątkowych i sobotnich zakupów w piekoszowskim Lewiatanie kupić dodatkowy produkt i przekazać go wolontariuszom dyżurującym w sklepie.

Produktami, które zebrali wolontariusze były głównie: olej, ryż, cukier, makaron, słodycze, konserwy, chemia spożywcza. Udało się zebrać kilkanaście paczek, które zostaną przekazane lokalnym seniorom. Wolontariusze dostarczą osobiście paczki osobom potrzebującym.

Zbiórka została przeprowadzona w 50 sklepach w Kielcach, Jędrzejowie, Włoszczowie, Piekoszowie, Chęcinach, Masłowie, Radlinie, Mniowie. Koordynatorem zbiórki był Kielecki Bank Żywności, a na naszym podwórku nauczyciele Monika Haczkiewicz, Małgorzata Osińska-Wijas oraz Agnieszka Miśkiewicz.

Za wspaniałą postawę i bardzo owocną pracę serdecznie dziękujemy wolontariuszom, jak również ich rodzicom i dziadkom, którzy pomagali w szczytnym celu.

Szkolny Klub Wolontariatu

Czytany 951 razy

Realizowane projekty