12 luty 2021 10:49

GODKI 2021 rozstrzygnięte! Poznaj laureatów pierwszej odsłony Przeglądu Gwary Ludowej

Godki 2021 – pod taką nazwą odbył się Przegląd Gwary Ludowej organizowany po raz pierwszy przez Bibliotekę Centrum Kultury w Piekoszowie.

Dotychczas na scenie kulturalnej gminy Piekoszów mogliśmy oglądać Przegląd Obrzędów Ludowych. Niestety panująca pandemia koronawirusa nie pozwoliła na zorganizowanie kolejnej odsłony przeglądu w formie standardowej, stąd pojawił się pomysł „przeniesienia się” do Internetu. – Po kilku rozmowach podjęliśmy decyzję, by w tym roku zorganizować Przegląd Gwary Ludowej pod nazwą Godki 2021. Uczestnicy konkursu nagrywali swoje wystąpienia i dostarczali do nas na przykład drogą mailową – tłumaczy Krzysztof Szymkiewicz kierownik działu kulturalnego BCK w Piekoszowie. Zgodnie z regulaminem, uczestnicy mogli przedstawić opowieści, godki, podania ludowe, pogwarki, legendy i bajki ludowe oraz humoreski ludowe.

Rada Artystyczna w składzie Katarzyna Dubeltowicz z Muzeum Wsi Kieleckiej, Alicja Trukszyn z Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach oraz Anna Perzowicz z Biblioteki Centrum Kultury w Piekoszowie, oceniali 5 wystąpień. Zespół Drochowianie w składzie Irena Kosmala i Anna Skucińska zaprezentował „Wiano”, reprezentantka Stowarzyszenia Piekoszowianie Marianna Majchrzyk przedstawiła „Zrękowiny”, Alina Buczyńska ze Stowarzyszenia Wincentowianie zaprezentowała „Kiszenie kapusty”, Barbara Latała przedstawiła „Duran i panna”, a Stanisława Żądecka – „Wróżby andrzejkowe”. – Wszystkie prezentacje ocenialiśmy pod kątem przede wszystkim zgodności z regulaminem, zachowania ludowego charakteru występu i ogólnego wrażenia artystycznego – wymienia Anna Perzowicz członkini jury. – Przegląd w tym roku odbywał się w szczególnej formie, więc oceny podejmowałam się również w sposób inny niż zazwyczaj. Doceniam podjęcie „rękawicy” nowej formy i doskonale rozumiem to, że pod niektórymi względami musiała być bardziej stresująca niż występy na żywo. W związku z tym, w pierwszej kolejności oceniałam zgodność z regulaminem, dobór repertuaru oraz wykreowaną scenografię. Jeśli chodzi o zgodność z wytycznymi regulaminu - było kilka potknięć i wierzę, że wynikało to z nowej formy prezentacji. Zarówno przy prezentacjach na żywo, jak i tych nagrywanych jest to zawsze pierwszy i zasadniczy czynnik brany pod uwagę przy ocenie pracy. Dlatego szkoda, gdy ze wszech miar wartościowe prezentacje muszą siłą rzeczy otrzymać niższe noty ze względu na przykładowo przekroczenie lub nieosiągnięcie czasu występu. Każdy z wybranych tematów uznałam za wartościowy i zasadny, a scenografia w większości przygotowana była w mojej ocenie z uwagą i poświęceniem. Chciałabym podziękować każdej osobie i grupie za chęci i przygotowanie występu – mówi Katarzyna Dubeltowicz również członkini Rady Artystycznej.

Po podliczeniu wszystkich punktów wyłoniono laureatów. Czwarte miejsce przyznano reprezentantkom Zespołu Drochowianie Irenie Kosmali i Annie Skucińskiej. Trzecie miejsce zajęły ex aequo Stanisława Żądecka i Alina Buczyńska ze Stowarzyszenia Wincentowianie. Drugie miejsce przyznano Mariannie Majchrzyk ze Stowarzyszenia Piekoszowianie. Zwyciężczynią pierwsze odsłony Godek została Barbara Latała. Przyznano także tytuł Osobowości Aktorskiej przeglądu, który przypadł Stanisławie Żądeckiej. Laureaci przeglądu otrzymają nagrody pieniężne.

– Zaistniałe okoliczności tegorocznego przeglądu pomimo trudności, otwierają nowe, inne możliwości dotarcia do nowych odbiorców, chcących zapoznać się z tematyką gwar, obrzędowości i grup odtwarzających dawne zwyczaje. Kultywowanie kultury regionalnej, ludowej może potencjalnie mieć szerszy zasięg, jeśli weźmiemy pod uwagę rozszerzone opcje prezentacji, czyli Internet – podsumowuje Katarzyna Dubeltowicz.

Protokół z posiedzenia Rady Artystycznej dostępny TUTAJ.

Link do playlisty występów podczas Przeglądu Gwary Ludowej - https://www.youtube.com/watch?v=o_U7a6KpjXY&list=PLZRMhqYtZ-pEWsGqU6xYTHVDyGwXWznMf

Katarzyna Czerwińska

 

 

Czytany 123 razy

Realizowane projekty