11 maj 2022 19:30

"Balladyna" tematem zmagań czytelniczych

„Balladyna” nie należy do łatwych lektur omawianych w szkole podstawowej. Jednakże znaleźli się uczniowie, którzy mogą pochwalić się wiedzą z tej książki na bardzo wysokim poziomie.

Konkurs Wiedzy Czytelniczej, organizowany od kilkunastu lat, w tym roku odbywał się pod nazwą „Balladyna – czarny charakter w twórczości Juliusza Słowackiego”. – Uczniowie mieli za zadanie rozwiązać zadania i testy pisemne oraz odpowiedzieć na pytania ustne. To oczywiście dotyczyło pierwszego i drugiego etapu konkursu z treści lektury oraz z życia i twórczości Juliusza Słowackiego. Oprócz tego, w trzecim etapie, prezentowali wybranego bohatera w konkretnej scenie utworu – tłumaczyła Monika Kowal, nauczyciel, współorganizator konkursu.

- Warto brać udział w takich wydarzeniach. Oczywiście, trzeba poświęcić czas na przygotowanie, ale warto poznawać naszych polskich pisarzy i ich twórczość – mówiła Amelia Tomasik jedna z uczestniczek konkursu. – Do konkursu przygotowywałam się miesiąc, od razu gdy nauczyciel, który mnie przygotowywał, przekazał mi informację o konkursie. Jeśli chodzi o przebieg konkursu, to największą trudność sprawiła mi pierwsza i druga część. Samo wystąpienie, wcielenie się w rolę konkretnej postaci z książki, nie było dla mnie trudne – mówiła kolejna z uczestniczek Maja Zapała.

Ostatnia część konkursu rzeczywiście wzbudziła wiele emocji, a komisja konkursowa nie miała łatwego wyboru. – Dzieci były przygotowane naprawdę znakomicie. Zachwycały nas nie tylko swoją prezentacją, dykcją, opanowaniem tekstu, ale i przygotowanym strojem – mówiła Izabela Filipiak kierownik działu bibliotecznego BCK.

Po przeprowadzeniu wszystkich konkurencji, poznaliśmy najlepszych.

W etapie pisemnym i ustnym zwyciężyli  Amelia Tomasik (SP Brynica), Aleksandra Wijas (SP Piekoszów) i Kacper Jas (SP Łosień). Miejsce drugie zajęli Wojciech Terelak (SP Łosień) oraz Diana Gos (SP Rykoszyn), a miejsce trzecie Magdalena Ciszek (SP Micigózd), Julia Snoch (SP Łosień) i Alan Walas (SP Zajączków). Za najlepszą Miniaturę sceniczną, nagrody główne otrzymały Diana Gos (SP Rykoszyn), Amelia Tomasik (SP Brynica), Aleksandra Wijas (SP Piekoszów), Maja Zapała (SP Piekoszów), Klaudia Zarychta (SP Brynica) oraz Ewa Mariańczyk (SP Jaworznia).

Konkurs zorganizowany został przez Bibliotekę Centrum Kultury w Piekoszowie przy współpracy Szkoły Podstawowej w Piekoszowie.

Katarzyna Czerwińska

 

 

Czytany 140 razy

Realizowane projekty