Agata Pakuła, kielczanka, autorka powieści „Przez 581 dni byłem tylko numerem. Piekło obozów koncentracyjnych Oświęcim-Brzezinka i Mauthausen-Gusen na podstawie wspomnień Franciszka Knapczyka” zawitała w progi biblioteki w Piekoszowie. W tym niecodziennym spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas VII i VIII ze szkół w Jaworzni i Rykoszynie oraz członkowie Klubu Senior+ z Piekoszowa.
Z zawodu dziennikarka, z wyboru przedsiębiorca – tak określa się autorka dramatycznej historii swojego dziadka Franciszka Knapczyka, bezpośredniego świadka okrucieństwa wojny i więźnia obozu koncentracyjnego. Agata Pakuła na kartach swojej książki przedstawia wspomnienia i opowieści o cierpieniu, bólu, tęsknocie,, ale i o tym, jakie piekło może zgotować człowiek drugiemu człowiekowi. Niewolnicza praca, nieludzkie warunki bytu i oddech śmierci jaki towarzyszył więźniom przez cały pobyt w obozach koncentracyjnych, to wspomnienia, których nie da się wykreślić. Zawsze będą im towarzyszyć. – Spotkanie było bardzo wartościowe, ale i przepełnione dramatyzmem i smutkiem. Takie historie, opowiedziane przez osoby będące w obozach, więzieniach, na froncie wojennym, muszą być przekazywane zwłaszcza najmłodszemu pokoleniu, by pamięć o ich przelanej krwi nie zniknęła, by pamiętali co zawdzięczają ich poświęceniu. Z podręczników szkolnych uczniowie się tego nie dowiedzą, na pewno nie w takim stopniu, ale z bezpośrednich opowieści, spisanych czy opowiedzianych już tak. Dlatego istotne jest, by docierać do takich ludzi, którzy przeżyli piekło wojny i chcą przekazać innym, żeby dbali o wartości, które są nam dane obecnie, a więc wolność i niepodległość – tłumaczy Izabela Filipiak kierownik działu bibliotecznego BCK w Piekoszowie.
Podczas wydarzenia zaprezentowane zostały przez Agatę Pakułę m.in. zdjęcia archiwalne dziadka i nie tylko. Na zakończenie wyjątkowej wizyty, reprezentanci uczniów wręczyli autorce bukiet kwiatów w podziękowaniu za niezwykle wartościowe spotkanie.
Katarzyna Czerwińska