18 marzec 2020 12:58

Majowy festiwal literacki. Co wydarzy się podczas Tygodnia Bibliotek 2020?

„Spotkania z książką” to nowy projekt realizowany przez Bibliotekę Centrum Kultury w Piekoszowie przy współpracy Fundacji Kulturalna Przestrzeń.

Festiwal literacki, bo o nim mowa, który odbędzie się w dniach 8-15 maja 2020 roku w ramach Tygodnia Bibliotek, mieści w swojej ramówce wiele interesujących inicjatyw skierowanych do mieszkańców w różnym wieku.

Po pierwsze: spotkanie z tiktokerami. Kim oni są? Obecnie wśród nastolatków modny stał się Tik Tok platforma lub aplikacja, na której można umieszczać krótkie filmiki dotyczące różnych tematyk. Im więcej ocen i obserwujących tym tiktoker staje się popularniejszy. Nasi młodzi mieszkańcy będą mieli okazję spotkać się z tiktokerami, porozmawiać z nimi i wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez nich. Głównym zadaniem tego dnia będzie stworzenie filmików promujących nasz festiwal i zachęcających do odwiedzenia biblioteki i czytania książek.

Po drugie: pasjonaci poezji będą mogli zachwycić się wierszami i koncertem podczas lirycznego spotkania. Swoje poetyckie utwory przedstawiać będą pisarze z naszego terenu, a koncert da artysta specjalnie na ten wieczór zaproszony.

Po trzecie: spotkanie autorskie ze znanym polskim pisarzem, która przybliży nam jego sylwetkę i twórczość. Będzie to również okazja do bezpośredniej rozmowy z kimś znanym, o kim słyszymy w telewizji czy radiu lub czytamy jego książki.

Po czwarte: flash-mob, pn. „Wszyscy czytają, bo przerwę mają”, który polegać będzie na tym, że w różnych miejscach gminy Piekoszów, w różnych instytucjach, czytana będzie ta sama książka, przez określony czas. Wszystko będzie filmowane i udostępnione na żywo w Internecie.

Po piąte: W tym samym dniu co akcja flash-mob, odbędzie się gra terenowa, która będzie miała formę questu po bibliotece. Aranżacja biblioteki będzie nawiązaniem do wybranej bajki dla dzieci, o którą opierać się będzie gra. Do wspólnego rozwiązywania zagadek i zadań zaproszone zostaną dzieci i ich opiekunowie. Ich wysiłki i zdobycie jak największej liczby punktów zostaną nagrodzone.

Po szóste: Gminny Konkurs Pięknego Czytania, który od wielu lat odbywa się w bibliotece, ma na celu wyłonienie najpiękniej czytających uczniów z klas I-III szkół podstawowych.

Po siódme: Warsztaty z tworzenia komiksu, które skierowane będą do uczniów klas IV-VI, prowadzone będą przez ilustratora, rysownika, który wtajemniczy uczestników w arkana tworzenia niezwykłych historii obrazkowych.

Po ósme: Storytelling, czyli promocja czytelnictwa poprzez opowiadanie historii, w ramach festiwalu literackiego przybierze formę związaną z promocją książek dla wszystkich grup wiekowych – od przedszkolaka do seniora. Opierając się na konkretnej książce, bibliotekarze w sposób emocjonalny, ciekawy, pobudzający wyobraźnię, będą przedstawiać historię zawarta w publikacji tak by oddziaływać na czytelnika i zachęcić go do sięgnięcia nie tylko po tę pozycję literacką, ale i po inne.

Po dziewiąte: test wiedzy czytelniczej skierowany do uczniów klas IV-VI szkół podstawowych. Uczestnicy zmierzą się  w pierwszym etapie z testem wiedzy z książki, w drugim – z filmu (ekranizacja książki), a w trzecim zaprezentują wybranego bohatera. Konkurs ten jest organizowany co rok w bibliotece i cieszy się popularnością.

Po dziesiąte: spotkanie młodzieży z blogerem książkowym, który pisze w Internecie, recenzuje książki i zachęca do ich czytania. Bloger opowie o swojej pasji, o tym jak zaczął czytać i pomoże wybrać książki dla młodzieży.

Przed rozpoczęciem festiwalu ogłoszony zostanie konkurs literacki „Magiczne pióro” oraz Konkurs na Literacką Nagrodę Wójta Gminy Piekoszów. Na zakończenie festiwalu wręczone zostaną w tych konkursach nagrody, wyświetlony zostanie również filmik podsumowujący cały festiwal. Zwieńczeniem podsumowania będzie spektakl pisakiem, wodą i światłem wykonany przez zaproszonych artystów.

Czytany 100 razy

Realizowane projekty